08.12.2019 [04:57:49]Junior European Judo Cup Lignano 2018 Feedback

Home
Competitors
Contest Sheet
PDF
Overview
Fights
Result
back...
Category -60 kg:
Fights

1st Fight [-60 kg]: Preliminary round
CARLINO Luca
(Italy)
10-00-
IWPIWP
0:13
EDMEIER Severin
(Germany)
[0:13] CARLINO: Ippon

 
2nd Fight [-60 kg]: Preliminary round
TOREN Yoav
(Israel)
002011
IWPIWP
4:00
VIDA Andras
(Hungary)
[1:06] VIDA: Shido
[2:21] VIDA: Waza-ari
[2:58] TOREN: Shido
[3:35] TOREN: Shido

 
3rd Fight [-60 kg]: Preliminary round
LAMBERT Yoann
(France)
10-00-
IWPIWP
3:27
GILES Joshua
(Great Britain)
[2:03] LAMBERT: Waza-ari
[3:27] LAMBERT: Waza-ari

 
4th Fight [-60 kg]: Preliminary round
AHARON Alon
(Israel)
10-00-
IWPIWP
1:14
AKTIB Ilyes
(France)
[0:36] AHARON: Waza-ari
[1:14] AHARON: Waza-ari

 
5th Fight [-60 kg]: Preliminary round
REA Diego
(Italy)
101001
IWPIWP
3:28
DURCO Dalibor
(Slovakia)
[1:29] REA: Waza-ari
[2:07] REA: Shido
[2:07] DURCO: Shido
[3:28] REA: Waza-ari

 
6th Fight [-60 kg]: Preliminary round
FORTE Luca
(Italy)
00111-
IWPIWP
1:19
PUM Marvin
(Austria)
[0:07] FORTE: Waza-ari
[0:39] FORTE: Waza-ari (-)
[0:39] PUM: Waza-ari
[0:57] FORTE: Shido
[1:19] PUM: Ippon

 
7th Fight [-60 kg]: Preliminary round
HARUTYUNYAN Erik
(Armenia)
101002
IWPIWP
3:40
RONKKO Thomas
(Finland)
[2:16] RONKKO: Shido
[3:07] HARUTYUNYAN: Shido
[3:30] RONKKO: Shido
[3:40] HARUTYUNYAN: Ippon

 
8th Fight [-60 kg]: Preliminary round
ELKIND Yair
(Israel)
01-002
IWPIWP
5:04
LUSCAP Leandre
(France)
[2:37] LUSCAP: Shido
[3:18] LUSCAP: Shido
(Golden Score)
[1:04] ELKIND: Waza-ari

 
9th Fight [-60 kg]: Preliminary round
CASARETO Nicolo
(Italy)
00111-
IWPIWP
2:19
MILIC Nemanja
(Serbia)
[0:23] MILIC: Waza-ari
[0:32] MILIC: (Osae-komi-waza)
[0:42] CASARETO: Waza-ari (-)
[0:42] CASARETO: Ippon (-)
[0:42] CASARETO: Waza-ari (-)
[0:42] CASARETO: Ippon (-)
[0:42] CASARETO: Ippon (-)
[0:42] CASARETO: Ippon (-)
[0:42] CASARETO: Ippon (-)
[0:42] CASARETO: Ippon (-)
[0:42] CASARETO: Ippon (-)
[0:42] CASARETO: Ippon (-)
[0:42] CASARETO: Ippon (-)
[0:42] CASARETO: Ippon (-)
[0:42] CASARETO: Ippon (-)
[0:42] CASARETO: Ippon (-)
[0:42] MILIC: Waza-ari (-)
[0:55] CASARETO: Shido
[1:41] MILIC: (Osae-komi-waza)
[2:19] MILIC: Ippon

 
10th Fight [-60 kg]: Preliminary round
VOPAT David
(Czech Republic)
10-002
IWPIWP
3:50
SALIMLI Amrah
(Azerbaijan)
[0:32] SALIMLI: Shido
[1:57] SALIMLI: Shido
[3:50] VOPAT: Ippon

 
11th Fight [-60 kg]: Preliminary round
KRNJIC Valentino
(Austria)
10-001
IWPIWP
1:54
MANCORI Aaron
(Italy)
[1:21] MANCORI: Shido
[1:30] KRNJIC: Waza-ari
[1:39] KRNJIC: (Osae-komi-waza)
[1:44] KRNJIC: (Osae-komi-waza)

 
12th Fight [-60 kg]: Preliminary round
BLANCO VICENTE Hector
(Spain)
00110-
IWPIWP
2:00
ARMAO Matteo
(Italy)
[1:18] BLANCO VICENTE: Shido
[2:00] ARMAO: Ippon

 
13th Fight [-60 kg]: Preliminary round
KARAKHI Moustapha
(France)
012001
IWPIWP
4:00
WAKES Henry
(Great Britain)
[0:56] WAKES: Shido
[2:51] KARAKHI: Waza-ari
[3:24] KARAKHI: Shido
[3:58] KARAKHI: Shido

 
14th Fight [-60 kg]: Preliminary round
PURLLANT Jack
(Great Britain)
01-002
IWPIWP
6:08
SZLAVIK Gergo
(Hungary)
[2:17] SZLAVIK: Shido
(Golden Score)
[0:56] SZLAVIK: Shido
[2:08] PURLLANT: Waza-ari

 
15th Fight [-60 kg]: Preliminary round
BERTUZZI Andrea
(Italy)
01-001
IWPIWP
8:08
BANSKY Bruno
(Slovakia)
(Golden Score)
[0:33] BANSKY: Shido
[4:08] BERTUZZI: Waza-ari

 
16th Fight [-60 kg]: Preliminary round
GOUEFFON Yhonice
(France)
00-111
IWPIWP
2:18
LEIBA Noam
(Israel)
[0:25] LEIBA: Waza-ari
[1:35] LEIBA: Shido
[2:18] LEIBA: Ippon

 
17th Fight [-60 kg]: Preliminary round
IMPERATO Guglielmo
(Italy)
00110-
IWPIWP
2:03
AKKUS Mihrac
(Turkey)
[0:45] IMPERATO: Shido
[2:03] AKKUS: Ippon

 
18th Fight [-60 kg]: Preliminary round
ZAKAJEV Djabrail
(Austria)
00-10-
IWPIWP
0:19
SIMEONIDIS Konstantin
(Russia)
[0:19] SIMEONIDIS: Ippon

 
19th Fight [-60 kg]: Preliminary round
PASHAYEV Ruslan
(Azerbaijan)
10-00-
IWPIWP
2:26
ESPOSITO Colin
(France)
[2:26] ESPOSITO: Ippon
[2:26] ESPOSITO: Ippon (-)
[2:26] PASHAYEV: Ippon

 
20th Fight [-60 kg]: Preliminary round
CRUZ Felipe
(Portugal)
00310-
IWPIWP
5:29
NAJAFOV Yashar
(Azerbaijan)
[0:32] CRUZ: Shido
[1:19] CRUZ: Shido
[1:23] CRUZ: Shido (-)
[3:02] CRUZ: Shido
(Golden Score)
[1:29] CRUZ: Shido

 
21th Fight [-60 kg]: Preliminary round
BEN SHIMON Amit
(Israel)
10-00-
IWPIWP
1:48
THOMSON Scott
(Great Britain)
[1:10] BEN SHIMON: Waza-ari
[1:48] BEN SHIMON: Waza-ari

 
22th Fight [-60 kg]: Preliminary round
LUNCAN Vlad
(Romania)
10-00-
IWPIWP
0:34
MAYERHOFER Jakob
(Austria)
[0:34] LUNCAN: Ippon

 
23th Fight [-60 kg]: Preliminary round
DEBRUYCKER Julien
(Belgium)
10-003
IWPIWP
1:56
MUNRO Dylan
(Great Britain)
[0:13] MUNRO: Shido
[1:13] MUNRO: Shido
[1:56] MUNRO: Shido

 
24th Fight [-60 kg]: Preliminary round
EINAUDI Anthony
(France)
00-10-
IWPIWP
0:00
NAJI David
(Hungary)
NAJI: Ippon (000)

 
25th Fight [-60 kg]: Preliminary round
RAYNARD Alix
(France)
10-00-
IWPIWP
1:09
HENRIKSSON Emil
(Sweden)
[0:51] RAYNARD: Waza-ari
[1:09] RAYNARD: Waza-ari

 
26th Fight [-60 kg]: Preliminary round
YUSIFOV Ahmad
(Azerbaijan)
011002
IWPIWP
4:00
CARLINO Luca
(Italy)
[0:54] YUSIFOV: Waza-ari
[1:11] CARLINO: Shido
[1:11] YUSIFOV: Shido
[1:46] CARLINO: Shido

 
27th Fight [-60 kg]: Preliminary round
VIDA Andras
(Hungary)
01200-
IWPIWP
4:00
LAMBERT Yoann
(France)
[1:54] VIDA: Shido
[2:06] VIDA: Waza-ari
[3:24] VIDA: Shido

 
28th Fight [-60 kg]: Preliminary round
AHARON Alon
(Israel)
102002
IWPIWP
3:56
REA Diego
(Italy)
[0:38] REA: Shido
[1:43] AHARON: Shido
[1:43] REA: Shido
[1:43] REA: Shido (-)
[1:51] AHARON: Shido
[2:52] REA: Shido
[3:56] AHARON: Ippon

 
29th Fight [-60 kg]: Preliminary round
PUM Marvin
(Austria)
10-002
IWPIWP
3:54
HARUTYUNYAN Erik
(Armenia)
[0:10] PUM: Waza-ari
[1:22] HARUTYUNYAN: Shido
[2:09] HARUTYUNYAN: Shido
[3:54] PUM: Waza-ari

 
30th Fight [-60 kg]: Preliminary round
KUMTAS Samet
(Turkey)
012002
IWPIWP
0:00
ELKIND Yair
(Israel)
 
31th Fight [-60 kg]: Preliminary round
MILIC Nemanja
(Serbia)
002011
IWPIWP
3:25
VOPAT David
(Czech Republic)
 
32th Fight [-60 kg]: Preliminary round
BORS DUMITRESCU Lucian
(Romania)
011001
IWPIWP
7:13
KRNJIC Valentino
(Austria)
[0:59] BORS DUMITRESCU: Shido
[1:23] BORS DUMITRESCU: Shido (-)
[3:00] KRNJIC: Shido
[3:00] KRNJIC: Shido (-)
[3:00] BORS DUMITRESCU: Shido
(Golden Score)
[1:07] KRNJIC: Shido
[3:13] BORS DUMITRESCU: Waza-ari

 
33th Fight [-60 kg]: Preliminary round
ARMAO Matteo
(Italy)
10100-
IWPIWP
2:28
KARAKHI Moustapha
(France)
 
34th Fight [-60 kg]: Preliminary round
ORBAN Lehel
(Romania)
10-001
IWPIWP
1:48
PURLLANT Jack
(Great Britain)
[1:06] PURLLANT: Shido
[1:48] ORBAN: Ippon

 
35th Fight [-60 kg]: Preliminary round
BERTUZZI Andrea
(Italy)
00110-
IWPIWP
1:48
LEIBA Noam
(Israel)
[0:31] BERTUZZI: Shido
[1:19] LEIBA: Waza-ari
[1:48] LEIBA: Waza-ari

 
36th Fight [-60 kg]: Preliminary round
ARAMU Alessandro
(Italy)
00-10-
IWPIWP
1:05
AKKUS Mihrac
(Turkey)
[1:05] AKKUS: Ippon

 
37th Fight [-60 kg]: Preliminary round
SIMEONIDIS Konstantin
(Russia)
10-001
IWPIWP
2:17
PASHAYEV Ruslan
(Azerbaijan)
[0:54] SIMEONIDIS: Ippon
[0:54] SIMEONIDIS: Ippon (-)
[0:54] SIMEONIDIS: Waza-ari
[1:18] PASHAYEV: Shido
[2:16] PASHAYEV: Waza-ari
[2:16] PASHAYEV: Waza-ari (-)
[2:17] SIMEONIDIS: Waza-ari

 
38th Fight [-60 kg]: Preliminary round
D ANGELO Biagio
(Italy)
00210-
IWPIWP
3:21
NAJAFOV Yashar
(Azerbaijan)
 
39th Fight [-60 kg]: Preliminary round
BEN SHIMON Amit
(Israel)
00-10-
IWPIWP
1:27
LUNCAN Vlad
(Romania)
 
40th Fight [-60 kg]: Preliminary round
CALA LESINA Patrick
(Italy)
10-00-
IWPIWP
1:41
DEBRUYCKER Julien
(Belgium)
[0:22] CALA LESINA: Waza-ari
[1:41] CALA LESINA: Waza-ari

 
41th Fight [-60 kg]: Preliminary round
NAJI David
(Hungary)
002012
IWPIWP
4:00
RAYNARD Alix
(France)
 
42th Fight [-60 kg]: Preliminary round
YUSIFOV Ahmad
(Azerbaijan)
10-00-
IWPIWP
1:09
VIDA Andras
(Hungary)
[0:39] VIDA: Ippon
[0:39] VIDA: (Osae-komi-waza)
[0:45] VIDA: Ippon (-)
[0:46] VIDA: Waza-ari
[0:52] VIDA: Waza-ari (-)
[0:52] YUSIFOV: Waza-ari
[1:09] YUSIFOV: Waza-ari

 
43th Fight [-60 kg]: Preliminary round
AHARON Alon
(Israel)
101001
IWPIWP
3:47
PUM Marvin
(Austria)
[1:31] AHARON: Shido
[2:52] PUM: Shido
[3:22] AHARON: Waza-ari
[3:37] AHARON: (Osae-komi-waza)

 
44th Fight [-60 kg]: Preliminary round
KUMTAS Samet
(Turkey)
10-00-
IWPIWP
2:20
VOPAT David
(Czech Republic)
[0:12] KUMTAS: Waza-ari
[2:20] KUMTAS: Waza-ari

 
45th Fight [-60 kg]: Preliminary round
BORS DUMITRESCU Lucian
(Romania)
10-00-
IWPIWP
2:37
ARMAO Matteo
(Italy)
[2:37] BORS DUMITRESCU: Ippon

 
46th Fight [-60 kg]: Preliminary round
ORBAN Lehel
(Romania)
012001
IWPIWP
4:00
LEIBA Noam
(Israel)
[0:36] LEIBA: Shido
[2:24] ORBAN: Waza-ari
[2:52] ORBAN: Shido
[3:34] ORBAN: Waza-ari
[3:34] ORBAN: Ippon (-)
[3:34] ORBAN: Waza-ari
[3:39] ORBAN: Ippon (-)
[3:52] ORBAN: Shido

 
47th Fight [-60 kg]: Preliminary round
AKKUS Mihrac
(Turkey)
10100-
IWPIWP
3:53
SIMEONIDIS Konstantin
(Russia)
[1:41] AKKUS: Shido
[2:30] AKKUS: Shido
[2:30] AKKUS: Shido (-)
[3:41] AKKUS: Waza-ari
[3:43] AKKUS: (Osae-komi-waza)

 
48th Fight [-60 kg]: Preliminary round
NAJAFOV Yashar
(Azerbaijan)
011002
IWPIWP
4:53
LUNCAN Vlad
(Romania)
[1:21] LUNCAN: Shido
[1:35] NAJAFOV: Shido
[1:35] LUNCAN: Shido
(Golden Score)
[0:53] NAJAFOV: Waza-ari

 
49th Fight [-60 kg]: Preliminary round
CALA LESINA Patrick
(Italy)
00-112
IWPIWP
4:00
RAYNARD Alix
(France)
[1:31] RAYNARD: Shido
[1:55] RAYNARD: Waza-ari
[3:54] RAYNARD: Shido
[4:00] RAYNARD: Ippon

 
50th Fight [-60 kg]: Preliminary round
YUSIFOV Ahmad
(Azerbaijan)
10100-
IWPIWP
1:24
AHARON Alon
(Israel)
[0:19] YUSIFOV: Shido
[1:24] YUSIFOV: Ippon

 
51th Fight [-60 kg]: Preliminary round
KUMTAS Samet
(Turkey)
10-00-
IWPIWP
1:01
BORS DUMITRESCU Lucian
(Romania)
[0:24] KUMTAS: Waza-ari
[1:01] KUMTAS: Waza-ari

 
52th Fight [-60 kg]: Preliminary round
ORBAN Lehel
(Romania)
00-11-
IWPIWP
0:51
AKKUS Mihrac
(Turkey)
[0:21] AKKUS: Waza-ari
[0:51] AKKUS: Ippon

 
53th Fight [-60 kg]: Preliminary round
NAJAFOV Yashar
(Azerbaijan)
11-011
IWPIWP
7:02
RAYNARD Alix
(France)
[0:58] RAYNARD: Shido
[2:14] RAYNARD: Waza-ari
[3:31] NAJAFOV: Waza-ari
(Golden Score)
[3:02] NAJAFOV: Ippon

 
54th Fight [-60 kg]: Repechage
IMPERATO Guglielmo
(Italy)
00210-
IWPIWP
1:25
ARAMU Alessandro
(Italy)
[0:25] IMPERATO: Shido
[1:10] IMPERATO: Shido
[1:25] ARAMU: Ippon

 
55th Fight [-60 kg]: Repechage
CRUZ Felipe
(Portugal)
01-002
IWPIWP
7:53
D ANGELO Biagio
(Italy)
[2:50] D ANGELO: Shido
(Golden Score)
[1:18] D ANGELO: Shido
[3:53] CRUZ: Waza-ari

 
56th Fight [-60 kg]: Repechage
CARLINO Luca
(Italy)
10-00H
IWPIWP
0:42
VIDA Andras
(Hungary)
[0:42] CARLINO: Ippon
[0:42] CARLINO: Ippon (-)
[0:42] VIDA: Hansoku-make

 
57th Fight [-60 kg]: Repechage
ELKIND Yair
(Israel)
00210-
IWPIWP
3:10
VOPAT David
(Czech Republic)
[0:55] ELKIND: Shido
[2:09] ELKIND: Shido
[2:52] VOPAT: Waza-ari
[3:10] VOPAT: Waza-ari

 
58th Fight [-60 kg]: Repechage
ARAMU Alessandro
(Italy)
001011
IWPIWP
4:00
SIMEONIDIS Konstantin
(Russia)
[3:14] SIMEONIDIS: Waza-ari
[3:49] SIMEONIDIS: Shido
[3:55] ARAMU: Shido

 
59th Fight [-60 kg]: Repechage
CRUZ Felipe
(Portugal)
00210-
IWPIWP
2:41
LUNCAN Vlad
(Romania)
[1:01] CRUZ: Shido
[2:06] LUNCAN: Waza-ari
[2:28] CRUZ: Shido
[2:41] LUNCAN: Waza-ari

 
60th Fight [-60 kg]: Repechage
CARLINO Luca
(Italy)
003101
IWPIWP
2:37
AHARON Alon
(Israel)
[1:24] AHARON: Shido
[1:36] CARLINO: Shido
[2:06] CARLINO: Shido
[2:37] CARLINO: Shido

 
61th Fight [-60 kg]: Repechage
VOPAT David
(Czech Republic)
00-011
IWPIWP
5:13
BORS DUMITRESCU Lucian
(Romania)
(Golden Score)
[0:38] BORS DUMITRESCU: Shido
[1:13] BORS DUMITRESCU: Waza-ari

 
62th Fight [-60 kg]: Repechage
SIMEONIDIS Konstantin
(Russia)
01-001
IWPIWP
5:24
ORBAN Lehel
(Romania)
(Golden Score)
[1:04] ORBAN: Shido
[1:24] SIMEONIDIS: Waza-ari

 
63th Fight [-60 kg]: Repechage
LUNCAN Vlad
(Romania)
10-002
IWPIWP
3:02
RAYNARD Alix
(France)
[1:07] RAYNARD: Shido
[1:35] RAYNARD: Shido
[2:41] LUNCAN: Waza-ari
[3:02] LUNCAN: Waza-ari

 
64th Fight [-60 kg]: Semifinal
YUSIFOV Ahmad
(Azerbaijan)
00-101
IWPIWP
1:54
KUMTAS Samet
(Turkey)
[1:07] KUMTAS: Shido
[1:34] KUMTAS: (Osae-komi-waza)

 
65th Fight [-60 kg]: Semifinal
AKKUS Mihrac
(Turkey)
002011
IWPIWP
4:23
NAJAFOV Yashar
(Azerbaijan)
[1:54] AKKUS: Shido
[3:01] NAJAFOV: Shido
[3:26] AKKUS: Shido
(Golden Score)
[0:17] NAJAFOV: Waza-ari

 
66th Fight [-60 kg]: Repechage
AHARON Alon
(Israel)
10-001
IWPIWP
1:12
BORS DUMITRESCU Lucian
(Romania)
[0:09] BORS DUMITRESCU: Shido
[1:12] AHARON: Ippon

 
67th Fight [-60 kg]: Repechage
SIMEONIDIS Konstantin
(Russia)
101001
IWPIWP
1:19
LUNCAN Vlad
(Romania)
 
68th Fight [-60 kg]: Fight for 3rd place
AHARON Alon
(Israel)
001012
IWPIWP
0:00
AKKUS Mihrac
(Turkey)
 
69th Fight [-60 kg]: Fight for 3rd place
SIMEONIDIS Konstantin
(Russia)
00-10-
IWPIWP
0:30
YUSIFOV Ahmad
(Azerbaijan)
 
70th Fight [-60 kg]: Final
KUMTAS Samet
(Turkey)
011001
IWPIWP
4:00
NAJAFOV Yashar
(Azerbaijan)
[0:24] KUMTAS: Waza-ari
[1:05] KUMTAS: Ippon
[1:05] KUMTAS: Ippon (-)
[1:05] KUMTAS: Shido
[2:28] NAJAFOV: Shido

 
Tori's Tournament Assistant © 2000-2009 -IMPRINT-